Home     Lajme aktuale    Ungjili    Lajme fotos    Njoftim    Kalendar/Takim    

Misioni Videos @YouTube

Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt

   


 Veni, Creator Spiritus,mentes tuorum visita,imple superna gratia,quae tu creasti pectora.

                      O Shpirti Shenjt, deh zbrit mbi ne,e prej qiellit derdh mbi ne  rrezet tua plot me dritė.

 

 

Rrini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur ju nuk e pritni.
 

     

 O Hyj, ti qė me dritėn e Shpirtit Shenjt i ke mėsuar zemrat e besimtarėve, bėj qė nė tė njėjtin Shpirt tė mendojmė siē ėshtė e drejtė dhe qė gjithmonė t’i gėzohemi ngushėllimit tė tij. Nėpėr Krishtin, Zotin tonė. Amen.  

 

  

Pater Rupert Mayer - lutu per ne. 

Relics - Reliquien

1.Ex crinibus - from the hair
2.Ex indumentis - from the clothing

3.Holz vom Sarg - Wood from the coffin

 

 

 Kush dėshmon se Jezusi ėshtė Biri i Hyjit, Hyji mbetet nė tė edhe ai nė Hyjin. 1 Gj 4;15   

 Shpirti im e madhėron Zotin,

shpirti im me hare i brohorit Hyjit, Shėlbuesit tim.

 

 Shenjat e gėzimit 

Shenjat e mundimit

Shenjat e lumturisė 

 

 

 “Te kush tė shkojmė, Zotėri? Ti ke fjalėt e jetės sė pasosur! Gj.6,68IN MEMORIAM
28.08.2014 - Marte

Sot me 27 gusht 2014 nė orėt e hershme tė mengjesit nė Cetinje (Mali i Zi) kaloj nė amshim bashkėvllau ynė pater ENGJULLI - pater Anšelko Kamenčię OFM. Neser e enjtė me 28 gusht 2014 nė ora 10.00 nė Cetinje nė Kishėn e sh’na Ndout kremtohet mesha dhe pėrcellja e tij pėr vėndlindje nė Bosnje, kurse varrimi do tė jetė tė shtunėn me 30 gusht nė  >>>


Kaloi ne amshim Pashk Gjergji
30.03.2014 - Marte

Kaloi ne amshim Pashk Gjegji (29.03.1029-30.03.2014) Babai i ipeshkvit te Kosoves,imzot Dode Gjegjiit Varrimi i te ndjerit do te behet neser ne Ferizaj, me 31.03.2014 Mesha e Drites do te jete ne ora 14.00 ne Kishen e Engjellit Rojes- Ferizaj, e pas Meshe do t`ijepet lamtumira e fundit ne varret katolike ne Ferizaj. Pushofte ne paqe. Amen  >>>


FJALIMI I PAPĖS NĖ LUTJEN E ENGJĖLLIT TĖ TENZOT, tė dielėn, me 1 shtator 2013
07.09.2013 - Pater Shtjefen

Papa Franēesku: ju bėj thirrje tė fortė pėr paqe, ėshtė kjo njė thirrje qė del nga thellėsia e qenies sime!  

“KURRĖ MĖ LUFTĖ! KURRĖ MĖ LUFTĖ!”  Sot, tė dashur vėllezėr dhe motra, dua t`i bashkohem thirrjes qė me njė ankth gjithnjė e mė tė madh po ngrihet nga tė gjitha anėt e botės, nga tė gjitha kombet, nga  >>>


E KREMTJA E RRĖSHAJĖVE
18.05.2013 - Marte

Aleluja. Eja, o Shpirt Shenjt, mbushi zemrat e besimtarėve tė tu, dhe ndeze nė ta zjarrin e dashurisė sate. Aleluja O Shpirt Shenjt, deh zbrit mbi ne, e prej qiellit derdh mbi ne rrezet tua plot me dritė.
Eja, o Atė,  pėr nevojtarė, eja, ti n’dhanti bujar, eja, ti qė mendjet shndrit.
Ti n’ngushtica ngush’llim bjen, ti ndėr zemra si mik  >>>


Ndjeti i Lutjes sė Papės pėr majin
01.05.2013 - Marte

A  Si zakonisht, janė dy ndjete tė uratės tė Papės, njė i pėrgjithshėm e njė misionar. ti i Shenjtė ua kujton besimtarėve muaj pėr muaj.
  Pėr majin 2013,   ndjeti i pėrgjithshėm ėshtė: “Tė lutemi qė kush mbarėshton drejtėsinė tė punojė gjithnjė drejt e ndershmėrisht”.
Ndjeti misionar:  “Tė lutemi qė Seminaret,  >>>


Atė Luigji Paliq, ofm,martir, nė pėrvjetorin e lindjes
14.04.2013 - Marte

Kujtojmė me 14 prill martirin shqiptar, franēeskanin Atė Luigjin Paliq nė pėrvjetorin e lindjes sė tij. Ai lindi nė Janjevė, afėr Prishtinės, nė dioqezėn e Shkup-Prizrenit, mė 14 prill 1878. Prindėrit Toma e Paulina e pagėzuan me emrin Mati. Qė i vogėl u thirr nga Zoti pėr rrugėn rregulltare nė radhėt e fretėrve tė vegjėl franēeskanė. Studioi nė  >>>8 dhjetor 2014 – e hėnė, Zoja e Papėrlyer, MOMENTI I SHENJTĖ – lutja e pėrditshme
08.12.2014 - Pater Shtjefen - Lutja

  Prania e Hyjit

Fillo duke marrė frymė thellė, duke e marrė dashurinė e Zotit, dritėn e Krishtit, urtinė e Shpirtit tė Shenjtė. Nxjerri tė gjitha shqetėsimet e tua, sfidat e tua dhe frikėn tėnde. Gjatė kėtyre momenteve reflektoj se ēka mund tė bėj pėr t'u pėrgatitur pėr Zotin. Liria

O Zot, Hyj, po tė falėnderoj pėr  >>>


7 dhjetor 2014 – e diela II e Ardhjes, MOMENTI I SHENJTĖ – Lutja e pėrditshme
07.12.2014 - Pater Shtjefen - Lutja


Prania e Hyjit   Jezusin mund ta kėrkojmė nė cilėndo kohė tė ditės apo tė natės. Ai gjithmonė pret, duke pėrgjuar thirrjen tonė. Ēfarė bekimi i mrekullueshėm! Nuk kam nevojė as pėr telefon as e-mail, vetėm njė pėshpėritje.     Liria   O Zot, mė ke krijuar qė tė jetoj nė liri. Shpesh herė  >>>
Mesha nė München (Imzot Dodė Gjergji)

(20.02.2011)
(Vizitorë: 2429)

 
Krishtlindja 2009 nė München (Pater Shtjefen)

(24.12.2009)
(Vizitorë: 3841)

 


24.03.2013 - Marte


>>>


MESAZH I ATIT TĖ SHENJTĖ BENEDIKTI XVI
02.02.2013 - Marte - Misioni

 >>>


LETRA APOSTOLIKE NĖ FORMĖ MOTU PROPRIO PORTA FIDEI E PAPĖS BENEDIKTI XVI ME TĖ CILĖN SHPALLET VITI I FESĖ (11 tetor 2012-24 nėntor 2013)
25.10.2012 - Marte - Misioni

  LETRA APOSTOLIKE NĖ FORMĖ MOTU PROPRIO PORTA FIDEI E PAPĖS BENEDIKTI XVI ME TĖ CILĖN SHPALLET VITI I FESĖ (11 tetor 2012-24 nėntor 2013)   1. “Dera e fesė” (krh Vap 14,27) qė ēon tek jeta e bashkimit me Hyjin dhe lejon hyrjen nė Kishėn e tij ėshtė gjithmonė e hapur pėr ne. Ėshtė e mundur tė tejkalohet ky prag kur Fjala e  >>>Leximi I Ungjillit shenjt sipas Mateut 28,1-10
20.04.2014

Gėzohu dhe galdo, o popull i krishterė, Aleluja! Sepse Krishti u ngjallė pėrnjėmend, Aleluja!

 
Pas tė shtunės, nė tė zbardhur tė dritės ‑ tė ditės sė parė tė javės, shkuan Maria Magdalenė dhe Maria tjetėr pėr tė parė varrin. Dhe ja, ra njė tėrmet i madh, sepse engjėlli i Zotit zbriti nga qielli, u afrua, rrokullisi gurin dhe u ul mbi tė. Fytyra e tij ishte porosi vetėtima e petku i tij i bardhė porsi bora. Rojtarėt, prej frikės sė tij, u dridhėn dhe u bėnė si tė ishin tė vdekur. Atėherė engjėlli u tha grave: “Ju mos u trembni! E di se kėrkoni Jezusin e kryqėzuar! Ai nuk ėshtė kėtu! U ngjall sikurse tha! Ejani e shikoni vendin ku qe vėnė e pastaj nxitoni tė shkoni e t’ua tregoni nxėnėsve tė tij: u ngjall sė vdekuri dhe, ja, po shkon para jush nė Galile. Atje do ta shihni. Ja, ju tregova!” Ato menjėherė u larguan nga varri me frikė e njėherėsh me gėzim tė madh; shkuan me nxitim t’u lajmėrojnė nxėnėsve tė tij. Dhe ja, u doli Jezusi pėrpara e u tha: “Ju falem!” Ato u afruan, e pėrqafuan dhe e adhuruan. Atėherė Jezusi u tha: “Mos kini frikė! Shkoni e lajmėroni vėllezėrit e mi tė shkojnė nė Galile. Atje do tė mė shohin.”  

  Fjala e Zotit >>>
Wallpaper Israel - Shkurt 2008
 
Misioni Videos @YouTube

Mesha me Pater Ambrozin
06.12.2009
( - Vizitorë: 8366)

 
Besucher kürzlich online:


MK Portal / Misioni-Katolik.de - 1.01 (01.09.2008) by Marco Lenz
© 2008 by Marco Lenz / DerEismann.com / Redaktion@DerEismann.com