Lutja     Meditime    Shtegtimet    Extra    

Rezultat: 1419
22 prill 2014 – e Martja e Pashkėve, MOMENTI I SHENJTĖ – Lutja e pėrditshme
22.04.2014 - Pater Shtjefen


Prania e Hyjit

 

E mrekullueshme ėshtė tė jesh sė bashku me shokė, miq, nė afėrsinė e tyre.

Kur jam me ty, o Zot, e di se jam nė praninė e Krijuesit tim.

Mė ke krijuar nga dashuria.

Madje tė gjitha flokėt e kresė i kam tė njehur.

Prania jote, o Zot, ėshtė mė e madhe se gjithēka.

 

 

Liria

 

O Zot, Hyj, po tė falėnderoj pėr dhuratėn e lirisė.

Mė ndihmo qė kėtė dhuratė ta pėrdori nė mėnyrė tė pėrgjegjshme. Jam i/e lirė tė pėrzgjedh.

Mė ndihmo qė tė zgjedh qė tė ndjek ty,

qė tė jetoj njė jetė tė krishterė duke u kujdesur pėr tė tjerėt.

Mė ndihmo qė t`i kujtoj ata qė janė tė palumtur, tė nėpėrkėmbur;

ata nė burg, ata qė nuk janė tė lirė ta shprehin publikisht fenė e tyre.

Mė udhėheq qė gjithmonė dhe nė gjithēka ta kėrkoj vullnetin tėnd, nė tė gjitha sendet qė ndodhin nė jetėn time.

 

 

Vetėdija

 

Mė ndihmo o Zot qė tė bėhem edhe mė i/e vetėdijshėm/e pėr praninė tėnde.

Mė mėso se si tė tė identifikoj nė tė tjerėt.

Ma mbush zemrėn me falėnderim pėr tė gjitha ato momente

kur nėpėrmjet njerėzve tė tjerė e ke treguar pėrkujdesjen ndaj meje.

 

 

Fjala e Zotit

 

O Zot, je bėrė njeri nė mėnyrė qė tė bisedosh me mua;

Ke ecur dhe ke punuar mbi kėtė tokė; ke duruar vapėn dhe tė ftohtėt.

Kohėn e kalove nė tokė duke u pėrkujdesur pėr njerėz.

Ke shėruar tė sėmurė, ke ngjallur tė vdekur; dhe ajo mė e rėndėsishmja – mė ke shpėtuar nga vdekja.

 



Gjn 20, 11-18

 

11 Maria qėndroi jashtė te varri dhe qante. Ashtu, duke qarė, u pėrkul e shikoi nė varr. 12 Pa dy engjėj tė veshur me petka tė bardha ndenjur nė atė vend, ku qe trupi i Jezusit ‑ njėri te koka e tjetri te kėmbėt. 13 Ata i thanė:

“Pse po qan, moj burrneshė?”

Ajo u pėrgjigj:

“E morėn Zotėrinė tim e nuk di ku e vunė.”

14 Si tha kėshtu, u soll prapa e pa Jezusin nė kėmbė, por nuk dinte se ishte Jezusi. 15 Jezusi i tha:

“Pse po qan, moj fisnike? Kė po kėrkon?”

Ajo, duke kujtuar se ėshtė kopshtari, i tha:

“Zotėri, nėse e ke marrė ti, mė trego ku e vure e tani po e marr unė.”

16 “Mari!” ‑ i tha Jezusi.

Ajo u kthye e i tha hebraisht: “Rabbuni!” (‑ qė do tė thotė Mėsues). 17 Jezusi i tha: “Mos u ngarrit me mua, se ende nuk u ngjita tek Ati, por shko te vėllezėrit e mi e thuaju: Po ngjitem tek Ati im e Ati juaj, tek Hyji im e Hyji juaj.”

18 Maria Magdalenė shkoi dhe u lajmėroi nxėnėsve se e pa Zotėrinė dhe se i tha kėto fjalė.

 


 

 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, Zotėri?

 

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit tė Shenjt:

 

 

·                    A mendojmė nganjėherė se Zoti na ėshtė marrė? Lutja dhe jeta e krishterė mund tė jetė zymtė, e thatė dhe e lodhshme: Skandalet institucionale shterojnė energji. Jezusi ėshtė gjithmonė i ri, pjesė e lutjes dhe jetės sė krishterė tė tė gjithė neve.

·                    Ne s`guxojmė tė vazhdojmė tė mbahemi pėr "Jezusin e vjetėr", por duhet tė ecim sė bashku me tė, ndėrsa ai e fillon njė udhėtim tė ri tė jetės dhe lutjes me ne.

 

 

Bashkėbisedimi

 

Jezus i dashur, po ta ēeli zemrėn.

Mund tė tė them gjithēka mė mundon.

E di qė kujdesesh pėr gjithēka i pėrket jetės sime.

Mė mėso qė tė jetoj nė dijeni se ti pėrkujdesesh sot pėr mua,

Se do tė pėrkujdesesh edhe tė gjitha ditėt e jetės sime.

 

 

Pėrfundimi

 

Tė falėnderoj, o Zot, pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėsaj kohe sa luta mbi tekstin e Shkrimit Shenjt.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim, ashtu tash

e pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 

 

 



21 prill 2014 – E HĖNA E PASHKĖVE, Momenti i shenjtė – Lutja e pėrditshme
21.04.2014 - Pater Shtjefen

 

Prania e Hyjit

 

Gjatė qėndrimit tim kėtu pranė kompjuterit, Hyji ėshtė kėtu i pranishėm,
ai i jep jetė jetės sime dhe ēdo gjėje qė mė rrethon.
Do tė qėndroj nė heshtje njė moment,
dhe do tė bėhem i/e vetėdijshėm/e pėr praninė e Hyjit.


 

Liria

 

O Zot, ma ke dhėnė dhuratėn e madhe tė lirisė.
Ma jep hirin qė tė mund tė jem i/e lirė nga ēdo formė urrejtjeje dhe padurimi.

Ma pėrkujto, o Zot, se nė sytė e tu tė gjithė jemi tė barabartė.

 

 

Vetėdija

 

Si po e ndjej veten pėrnjėmend? I/e pa brengosur? I/e turbulluar?
Ndoshta jam i/e qetė, i/e lumtur pse ekzistoj.
Por ndoshta i/e frustruar, i/e brengosur dhe i/e zemėruar.
E pranoj atė ēfarė ndjej pėrnjėmend.
Sepse Hyji mė do pikėrisht tė tillė siē jam realisht.

 

 

Fjala e Zotit

 

Nė gjendjen momentale tė shpirtit koncentrohu nė tekstin e sotshėm me mbėshtetje, me besim.

Beso se Shpirti i Shenjtė ėshtė i pranishėm

dhe qė ai mundet tė tė frymėzojė pėr ta zbuluar ēfarė po tė flet ky tekst i sotshėm.

Lexo me vėmendje dhe me tė marrit vesh; pėrgjo ēfarė po ndodhė nė zemrėn tėnde.





Mt 28, 8-15

 

8 Ato menjėherė u larguan nga varri me frikė e njėherėsh me gėzim tė madh; shkuan me nxitim t’u lajmėrojnė nxėnėsve tė tij. 9 Dhe ja, u doli Jezusi pėrpara e u tha:

“Ju falem!”

Ato u afruan, e pėrqafuan dhe e adhuruan.

10 Atėherė Jezusi u tha:

“Mos kini frikė! Shkoni e lajmėroni vėllezėrit e mi tė shkojnė nė Galile. Atje do tė mė shohin.”

11 Ndėrsa gratė po shkonin, dhe ja, disa nga rojtarėt arritėn nė qytet dhe i lajmėruan kryepriftėrinjtė pėr krejt ēka ndodhi. 12 Kėta u tubuan nė kėshillim me pleqtė, morėn shumė tė holla, ua dhanė ushtarėve 13 dhe u thanė:

“Thoni: nxėnėsit e tij erdhėn natėn e, ndėrsa ne po flinim, e vodhėn. 14 Po qe se kjo fjalė i shkon nė vesh qeveritarit, ne do tė kujdesemi t’ia mbushim mendjen e juve s’do t’ju ndodhė asnjė e keqe.”

15 Ata i morėn paratė e bėnė ashtu si i mėsuan. Kjo pėrrallė ėshtė e pėrhapur ndėr judenj edhe sot e kėsaj dite.

 


 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, o Zot?

 

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit Shenjt:

 

 

·                    Kur Jezusi iu shfaq, me siguri frika iu largua, e gėzimi qė kurrė s`dohumbet i rrėmbeu zemrat e tyre. Gėzimi i kėsaj dite do tė qėndrojė me nxėnėsit e dishepujt nė tė ardhmen, momente tė vėshtira, madje edhe nė martirizim dhe persekutim.

 

 

Bashkėbisedimi

 

O Zot i dashur, ji pranė meje gjithmonė.

Ma jep njė zemėr e cila gjithmonė do tė tė besojė.

Faleminderit qė mė do.

 

 

Pėrfundimi

 

Po tė falėnderoj o Zot pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėtyre momenteve me ty.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim ashtu tash

E pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 

 



20 prill 2014 – PASHKĖT (NGJALLJA E KRISHTIT), Momenti i shenjtė – Lutja e pėrditshme
20.04.2014 - Pater Shtjefen

Prania e Hyjit

 

Pėr tė hyrė nė praninė e dikujt nevojitet qė me sinqeritet t`i afrohem i tillė siē jam.
Nė kėtė moment, Hyji ėshtė kėtu dhe mė pret.
Hyji mė afrohet gjithmonė i pari, dėshiron tė mė njohė mė shumė se miku im mė i miri.
Do tė ndalem njė moment dhe do ta pėrshėndes Hyjin qė mė do.

Liria

 

Vdekja jote nė kryq mė ka liruar.

Mund tė jetoj lirshėm dhe gėzueshėm, pa frikė na vdekja.

Mėshira jote nuk njeh kufi.

 

 

Vetėdija

 

Nė kėtė moment, o Zot, po i drejtoj mendimet e mia kah Ti.

Do t`i lė mėnjanė punėt dhe preokupimet e mia.

Do tė pushoj dhe rifreskohem nė praninė tėnde, o Zot.

 

 

Fjala e Zotit

 

 

Hyji na dėfton veten e vet me anė tė shkrimeve tė shenjta.
Lexoje tekstin nga Ungjilli i sotėm disa herė
dhe lejoji vėmendjes tėnde tė pushojė nė disa pjesė tė tij.






Gjn 20, 1-9

 

1 Ditėn e parė tė javės, nė mėngjes, ende pa dalė drita, erdhi Maria Magdalenė te varri dhe pa se guri ishte hequr prej varrit. 2 Atėherė erdhi me vrap te Simon‑Pjetri dhe tek ai nxėnėsi tjetėr, tė cilin Jezusi e donte dhe u tha: “E kanė marrė Zotėrinė prej varrit e nuk dimė se ku e kanė vėnė.”

3 Atėherė dolėn Pjetri dhe ai nxėnėsi tjetėr e u nisėn drejt varrit. 4 Vraponin tė dy bashkė, por ai nxėnėsi tjetėr ia kaloi Pjetrit dhe arriti i pari te varri. 5 Ai u pėrkul dhe pa pėlhurat e vėna aty, por nuk hyri. 6 Ndėrkaq mbėrriti edhe Simon‑Pjetri qė po vinte pas tij dhe hyri nė varr. I pa pėlhurat e vėna 7 dhe rizėn qė pati qenė nė kokė tė Jezusit. Kjo nuk ishte me pėlhura, por veēmas e palosur nė njė vend.

8 Atėherė hyri edhe ai nxėnėsi tjetėr, qė mbėrriti i pari te varri, pa e besoi. 9 Nė tė vėrtetė, ende nuk e kishin kuptuar Shkrimin e shenjtė: se duhej qė Ai tė ngjallej sė vdekuri.

 


 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, o Zot?

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit Shenjt:

 

 

·                    Besimi i parė pėr Pjetrin dhe tė tjerėt vjen ngadalė. Gėzimi do tė vijė mė vonė. Ta paramendojmė se si nxėnėsit gradualisht e kuptojnė se premtimi i Jezusit se tė tretėn ditė do tė ringjallej ishte i vėrtetė. Besimi do tė kthehet falėnderim.

·                    Lejoj qė sot falėnderimi dhe gėzimi tė ta pushtojnė shpirtin.

 

 

Bashkėbisedimi

 

Ku ndodhen ato fjalė kryesore qė po mundohen tė mė tregojnė dashurinė e Hyjit?
Ku jam i/e thirrur pėr tė falur, pėr tė kuptuar, pėr tė kėrkuar falje, pėr tu pėrmirėsuar?
Ku kam qenė i/e lėvizur nga dashuria apo nga frika?
Ndaji ndjenjat e tua me Jezusin.

 

 

Pėrfundimi

 

Po tė falėnderoj o Zot pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėtyre momenteve me ty.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim ashtu tash

E pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 

 

 



19 prill 2014 – E SHTUNJA E SHENJTĖ, Momenti i shenjtė – Lutja e pėrditshme
19.04.2014 - Pater Shtjefen

 

Prania e Hyjit

 

Do tė ndalem njė moment

dhe mendoj pėr praninė jetėbėrėse tė Hyjit

nė ēdo pjesė tė trupit tim, nė gjithēka rreth meje,

nė tėrė jetėn time.

 

 

Liria

 

Pak janė ata njerėz qė e kuptojnė
ē`do tė mund tė bėnte Hyji me ta
po t`i dorėzoheshin nė duart e tija
dhe po t`i lejonin t`i formojė hiri i tij. (shėn Injaci)
Lus pėr hirin e dorėzimit tė plotė nė dashurinė e Hyjit.

 

 

Vetėdija

 

Tė jesh i vetėdijshėm pėr diēka do tė thotė kėtė edhe ta vėresh.

O Zot, mė ndihmo qė gjithmonė tė jem i/e vetėdijshėm/e se ma ke dhuruar jetėn;

Faleminderit pėr kėtė dhuratė tė jetės.

Mė mėso se si tė koncentrohem dhe tė jem i/e qetė dhe tė kėnaqem nė sendet qė i ke krijuar pėr mua.

Ta vėrej bukurinė qė mė rrethon,

mrekullitė e majave tė maleve, qetėsinė e liqenit, thyeshmėrinė e gjethes sė lules...

Gjithmonė nevojitet me qenė i/e vetėdijshėm/e se tė gjitha kėto vijnė prej teje.

 

 

Fjala e Zotit

 

Nė gjendjen e tanishme tė shpirtit pėrqendrohu nė tekstin e sotshėm me besim, mbėshtetje, shpresė.

Beso se Shpirti i Shenjtė ėshtė i pranishėm

Dhe se ai mund tė tė frymėzojė qė ta zbulosh ēfarė tė flet ky tekst i sotshėm.

Lexoje me vėmendje dhe me kuptim; vėrja veshin ēfarė po ngjanė nė zemrėn tėnde.



 

Rim 6, 3-11

 

3 Po a nuk e dini se tė gjithė sa jemi pagėzuar nė Jezu Krishtin, jemi pagėzuar nė vdekjen e tij? 4 Me anė tė pagėzimit, pra, bashkė me Tė jemi varrosur nė vdekje qė, sikurse Krishti u ngjall nė lavdinė e Atit prej tė vdekurve, po ashtu edhe ne tė jetojmė nė jetėn e re.

5 Pra, pasi jemi krejtėsisht tė bashkuar me Tė, me njė vdekje tė ngjashme me tė tijėn, me siguri do tė bėhemi plotėsisht njė me Tė me pėrngjasimin e ngjalljes sė Tij. 6 Le ta kemi parasysh kėtė gjė: njeriu ynė i vjetėr ėshtė kryqėzuar bashkė me Tė qė tė shkatėrrohet ky trup i mėkatit, kėshtu qė tė mos i robėrojmė mė mėkatit , 7 sepse i vdekuri ėshtė i lirė nga mėkati.

8 E nė qoftė se vdiqėm bashkė me Krishtin, besojmė se edhe do tė jetojmė bashkė me Tė, 9 pasi e dimė se Krishti i ngjallur nga tė vdekurit, nuk vdes mė: vdekja nuk ka mė pushtet mbi Tė. 10 Vdekja e tij qe vdekje njėherė e pėrgjithmonė pėr mėkatin, kurse jeta e Tij ėshtė jetė pėr Hyjin. 11 Po kėshtu edhe ju: mbajeni veten [se jeni] tė vdekur pėr kah mėkati, e tė gjallė pėr Hyjin nė Jezu Krishtin!

 

 


 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, o Zot?

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit Shenjt:

 

 

·                    Kjo ditė mund tė jetė njė "ditė e pa mėkat." Nė mes tė vdekjes, tė premten, dhe ringjalljes, tė dielėn, ėshtė dita kurjetė tė re ngrihet "un-i i vdekur." Ēfarė do tė doja qė nė jetėn time "ringjallet"? Ndoshta jotoleranca, padurimi ndaj tė tjerėve, mėrzitja, monotonia dhe ngurrimi pėr tė thėnė uratė, pėr t'u lutur, mospėrfillja ndaj tė varfėrve ...?

·                    lutje me sinqeritet tė vėrtetė kėrko atė qė dėshiron qė nė ty “tė ringjallet".

 

 

Bashkėbisedimi

 

Nganjėherė nuk di ēfarė do tė thosha nė takimin personal me ty.

Ndoshta do tė mund tė thosha faleminderit o Zot qė je gjithmonė kėtu.

E di me siguri se ka pasur momente kur mė ke mbajtur

dhe me fuqinė tėnde i kam pėrballuar dhe mbijetuar kohėrat e vėshtira nė jetėn time.

 

 

Pėrfundimi

 

Po tė falėnderoj o Zot pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėtyre momenteve me ty.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim ashtu tash

E pėrgjithmonė e jetės. Amen.



18 prill 2014 – E PREMTJA E SHENJTĖ, Momenti i shenjtė – Lutja e pėrditshme
19.04.2014 - Pater Shtjefen

Prania e Hyjit

 

Ndalu njė moment dhe sille nė kėtė lutje dėshirėn tėnde tė jesh pjesė e diēkaje mė tė madhe se vetja jote. Kėrkoji Hyjit ndihmė pėr tė dalluar ndonjė dėshirė specifike qė tė ēon nė drejtim tė asaj qė ėshtė "diēka mė e madhe" – drejt projektit tė Hyjit – dhe kėrkoji Hyjit t`i bekojė pėrpjekjet e tua pėr tė qenė dashuri pėr tė tjerėt.

 

 

Liria

 

O Zot, Hyj, po tė falėnderoj pėr dhuratėn e lirisė.

Mė ndihmo qė kėtė dhuratė ta pėrdori nė mėnyrė tė pėrgjegjshme. Jam i lirė tė pėrzgjedh.

Mė ndihmo qė tė zgjedh qė tė ndjek ty,

qė tė jetoj njė jetė tė krishterė duke u kujdesur pėr tė tjerėt.

Mė ndihmo qė t`i kujtoj ata qė janė tė palumtur, tė nėpėrkėmbur;

ata nė burg, ata qė nuk janė tė lirė ta shprehin publikisht fenė e tyre.

Mė udhėheq qė gjithmonė dhe nė gjithēka ta kėrkoj vullnetin tėnd, nė tė gjitha sendet qė ndodhin nė jetėn time.

 

 

Vetėdija

 

Jetoj nė njė rrjetė tė gėrshetuar me shumė marrėdhėnie – lidhje, raporte me natyrėn, me njerėz, me Hyjin.
I vėrej kėto raporte dhe falėnderoj pėr jetėn qė rrjedh pėrmes tyre.
Disa prej kėtyre raporteve janė shtrembėruar, disa janė rrėnuar, disa janė ndėrprerė:
Ndoshta pėr kėtė arsye ndjehem i/e hidhėruar, i/e zemėruar, i/e zhgėnjyer.
Lus pėr dhuratėn e pranimit dhe faljes.

 

 

Fjala e Zotit

 

Kaloje kėtė kohė duke e qendėrzuar vetveten pėr tė dėgjuar atė qė Hyji mund tė jetė duke tė thėnė gjatė kėsaj lutje, pėr tė dėgjuar atė qė gjallėrohet nė zemrėn tėnde. Mbylli sytė njė moment. Ndėrsa rri ulur me sy mbyllur, pėrdori kėto ose fjalė tė ngjashme: "Ja ku jam, o Zot. Ja ku jam." Kur tė jesh gati, hapi sytė dhe lexo, lutu.



 

 

Gjn 18, 1-19, 42

 

1 Jezusi, si i tha kėto fjalė, kaloi bashkė me nxėnėsit e vet pėrtej pėrroit Cedron. Aty ishte njė kopsht, nė tė cilin hyri ai e nxėnėsit e tij. 2 Edhe Juda, tradhtari i tij, e dinte atė vend, sepse Jezusi shpeshherė shkonte atje bashkė me nxėnėsit e vet.

3 Atėherė Juda mori njė kompani ushtarėsh dhe disa rojtarė tė Tempullit qė ia dhanė kryepriftėrinjtė e farisenjtė dhe ia behu atje me pisha tė ndezura, me dritėza e me armė.

4 Jezusi, qė e dinte mirė ēka kishte pėr t’i ndodhur, u doli para dhe u tha:

“Kė kėrkoni?”

5 “Jezu Nazarenin!” ‑ iu pėrgjigjėn ata.

“Unė jam.” ‑ u tha Jezusi.

Me ta ishte Juda qė po e tradhtonte. 6 Kur, pra, Jezusi u tha: “Unė jam!”, ata u zmbrapsėn dhe ranė pėrdhe. 7 Atėherė i pyeti pėrsėri:

“Kė kėrkoni?”

“Jezusin Nazarenas!” ‑ iu pėrgjigjėn ata. 8 Jezusi u tha: “Ju thashė: ‘Unė jam’. Nėse, pra, mė kėrkoni mua, lėrini kėta tė shkojnė!”

9 Ndodhi kėshtu qė tė shkonte nė vend fjala qė pati thėnė: “Nuk bora asnjė prej atyre qė mė dhe.”

10 Atėherė Simon ‑ Pjetri nxori shpatėn, qė e kishte me vete, i ra shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin e djathtė. Shėrbėtori quhej Malk. 11 Atėherė Jezusi i tha Pjetrit:

“Shtjere shpatėn nė mill! A tė mos e pi gotėn qė ma dha Ati?”

12 Atėherė njėsia ushtarake me komandantin e me rojtarėt e judenjve e kapėn Jezusin dhe e lidhėn. 13 E ēuan mė parė tek Ana, sepse ishte vjehrri i Kajfės, qė ishte kryeprifti i atij viti. 14 Kajfa ishte ai qė i kishte kėshilluar judenjtė: “Ėshtė mė mirė tė vdesė vetėm njė njeri nė vend tė popullit!”

15 Simon‑Pjetri dhe njė nxėnės tjetėr po shkonin pas Jezusit. Nxėnėsi tjetėr njihej prej kryepriftit dhe hyri me Jezusin nė oborr tė kryepriftit, 16 kurse Pjetri mbeti pėrjashta, te dera. Atėherė ai nxėnėsi tjetėr, qė e njihte kryeprifti, doli, foli me derėtaren dhe bėri qė tė hyjė Pjetri brenda. 17 Ndėrkaq shėrbėtorja derėtare i tha Pjetrit:

“A mos je edhe ti prej nxėnėsve tė atij njeriu?”

“Nuk jam!” ‑ iu pėrgjigj ky.

18 Aty ishin shėrbėtorėt e rojtarėt. Kishin ndezur zjarr e po nxeheshin, sepse bėnte ftohtė. Me ta rrinte edhe Pjetri e po nxehej.

19 Kryeprifti e pyeti Jezusin pėr nxėnėsit e tij dhe pėr mėsimin e tij. 20 Jezusi i u pėrgjigj:

“Unė u kam folur njerėzve botėrisht. Gjithmonė kam mėsuar nė sinagogė dhe nė Tempull, ku mblidhen tė gjithė judenjtė. Nuk fola asgjė fshehtas. 21 Pse po mė pyet mua? Pyeti ata qė dėgjuan ēka u kam folur. Ata, patjetėr dinė ē’kam thėnė.”

22 Pas kėtyre fjalėve, njėri nga rojtarėt e pranishėm, i ra Jezusit shuplakė dhe i tha:

“A kėshtu i pėrgjigjesh kryepriftit?”

23 “Nėse fola keq ‑ i tha Jezusi ‑ ma vėrteto tė keqen! Nėse fola mirė, pse po mė bie?”

24 Atėherė Ana e dėrgoi tė lidhur te kryeprifti Kajfa.

25 Simon‑Pjetri po rrinte gjithnjė aty e po nxehej. I thanė, pra, disa: “A mos je edhe ti prej nxėnėsve tė tij?” Ai e mohoi dhe tha: “Nuk jam.” 26 Njėri prej shėrbėtorėve tė kryepriftit, kushėriri i atij, tė cilit Pjetri ia preu veshin, i tha: “Po a nuk tė pashė bashkė me tė nė kopsht?” 27 Pjetri prapė mohoi dhe kėndoi gjeli.

28 Atėherė Jezusin e ēuan prej Kajfės nė pallatin e qeveritarit. Ishte herėt nė mėngjes e ata nuk hynė nė pretorium qė tė mos bėheshin tė papastėr, por tė mund tė hanin darkėn e Pashkėve. 29 Prandaj, Pilati doli jashtė para tyre dhe i pyeti:

“Ē’padi keni kundėr kėtij njeriu?”

30 “Po tė mos ishte ky keqbėrės ‑ iu pėrgjigjėn ata ‑ nuk do ta kishim sjellė para teje!”

31 Pilati u pėrgjigj:

“Merreni ju e gjykojeni sipas Ligjit tuaj!”

[Atėherė] Judenjtė u pėrgjigjėn:

“Ne s’kemi leje tė vrasim askėnd!”

32 Ndodhi kėshtu qė tė shkojė nė vend fjala e Jezusit, me tė cilėn parafoli se me ē’vdekje do tė vdiste.

33 Atėherė Pilati hyri pėrsėri nė pallat, e thirri Jezusin dhe e pyeti:

“A je ti mbreti i judenjve?”

34 Jezusi iu pėrgjigj:

“A e thua ti kėtė prej vetvetes, apo ta thanė tė tjerėt pėr mua?”

35 Pilati u pėrgjigj:

“Pse, a mos jam unė judeas? Populli yt dhe kryepriftėrinjtė tė dorėzuan tek unė. Ēka ke bėrė?”

36 Jezusi u pėrgjigj:

“Mbretėria ime nuk ėshtė e kėsaj bote. Po tė ishte Mbretėria ime e kėsaj bote, ushtarėt e mi do tė kishin luftuar qė tė mos u bija nė dorė judenjve. Porse, Mbretėria ime nuk ėshtė prej kėndej.”

37 “Pra, ti qenke Mbret?”‑ i tha atėherė Pilati.

“Mirė thua! ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ Unė jam mbret!

E unė linda dhe erdha nė botė

pėr tė dėshmuar tė vėrtetėn.

Kush e do tė vėrtetėn,

ai e dėgjon fjalėn time.”

38 “Po ēka ėshtė e vėrteta?” ‑ i tha Pilati.

Si foli kėshtu, doli prapė para judenjve dhe u deklaroi:

“Unė nuk gjej nė tė kurrfarė faji! 39 Tashti, ndėr ju ėshtė zakon t’ju liroj dikėnd pėr Pashkė. A doni, pra, t’ju liroj mbretin e judenjve?”

40 Por ata bėrtitėn prapė:

“Jo kėtė, por Barabėn!”

E Baraba ishte cub.

1 Atėherė Pilati mori Jezusin dhe urdhėroi tė rrahej me frushkuj.

2 Ushtarėt gėrshetuan njė kurorė ferrash e ia vunė nė kokė dhe i veshėn njė mantel tė kuq. 3 I afroheshin dhe i thoshin:

“Tė falemi, mbreti i judenjve!” Dhe i binin flakaresha.

4 Atėherė Pilati doli pėrsėri pėrjashta dhe u tha:

“Ja, po jua nxjerr pėrjashta qė ta dini se nuk gjej nė tė kurrfarė faji.”

5 Atėherė Jezusi doli jashtė me kurorė ferrash e me mantel tė kuq. Pilati u tha:

“Ja, Njeriu!”

6 Porse, kur e panė kryepriftėrinjtė dhe rojtarėt, bėrtitėn:

“Kryqėzoje, kryqėzoje!”

“Merreni ju e kryqėzojeni ‑ u tha Pilati ‑ se unė nuk gjej nė tė farė faji.”

7 Judenjtė iu pėrgjigjėn:

“Ne kemi Ligjin dhe atij i duhet tė vdesė sipas Ligjit se e bėri veten Bir tė Hyjit.”

8 Pilati, kur e dėgjoi kėtė fjalė, u tremb edhe mė tepėr 9 dhe hyri prapė nė pallat e i tha Jezusit: “Prej nga je?” Jezusi nuk i dha pėrgjigje. 10 Atėherė Pilati i tha:

“Mua nuk mė pėrgjigjesh? A nuk e di se kam pushtet tė tė liroj e kam pushtet tė tė kryqėzoj?”

11 “Kurrfarė pushteti s’do tė kishe mbi mua ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ po tė mos tė tė ishte dhėnė prej sė Larti. Prandaj, ai njeri qė mė dorėzoi tek ti ka mėkat mė tė madh.”

12 Qė atėherė Pilati kėrkonte ta lėshonte, porse judenjtė bėrtitnin: “Nėse e liron kėtė, nuk je mik i Cezarit. Kushdo e bėn veten mbret, ėshtė kundėr Cezarit.”

13 Kur Pilati i dėgjoi kėto fjalė, e nxori Jezusin pėrjashta, u ul nė selinė e gjykatores, nė vendin qė quhet “Kalldrėm” e hebraisht “Gabatha”. 14 Ishte dita e Pėrgatitjes sė Pashkėve, rreth orės gjashtė. Pilati u tha judenjve:

“Qe mbreti juaj!”

15 Ata atėherė bėrtitėn:

“Hiqe! Hiqe! Kryqėzoje!”

“Ta kryqėzoj mbretin tuaj?” ‑ u tha Pilati.

Krerėt e priftėrinjve u pėrgjigjėn:

“Ne nuk kemi tjetėr mbret, pėrveē Cezarit!”

16 Atėherė ua dorėzoi tė kryqėzohej.

E morėn, pra, Jezusin. 17 Jezusi, duke e mbartur ai vetė kryqin e vet, doli nė vendin qė quhet “Kafka” hebraisht “Golgota”. 18 Atje e kryqėzuan, e bashkė me tė, edhe dy tė tjerė, njėrin nė njė anė e tjetrin nė anėn tjetėr, kurse Jezusin nė mes.

19 Pilati e shkroi edhe mbishkrimin dhe e vuri nė kryq. Ishte shkruar: “Jezus Nazareni, mbreti i judenjve.” 20 Kėtė mbishkrim e lexuan shumė judenj, sepse vendi ku e kryqėzuan Jezusin ishte afėr qytetit. Ishte i shkruar hebraisht, latinisht e greqisht. 21 Atėherė kryepriftėrinjtė e judenjve i thanė Pilatit:

“Mos shkruaj: ‘Mbreti i judenjve’, por se ai tha: ‘Unė jam mbreti i judenjve’.”

22 Pilati u pėrgjigj:

“Ēka shkrova, shkrova!”

23 Ushtarėt, pasi e kryqėzuan Jezusin, i morėn petkat e sipėrme tė tijat dhe i ndanė nė katėr pjesė ‑ secilit ushtar nga njė pjesė. Morėn edhe petkun e poshtėm. Ky nuk ishte i qepur me pola, por i punuar njė cope, prej nė maje e nė fund. 24 Prandaj i thanė njėri‑tjetrit: “Nuk po e ndajmė nė pjesė, por po qesim short, kujt t’i bjerė.” Ndodhi kėshtu qė tė shkojė nė vend fjala e Shkrimit tė shenjtė:

‘I ndanė mes tyre petkat e mia

e mbi petkun tim hodhėn short.’

Ushtarėt bėnė pikėrisht ashtu.

25 Nė kėmbė, pėrbri kryqit tė Jezusit, qėndronin nėna e tij, pastaj motra e nėnės sė tij, Maria e Klopait edhe Maria Magdalenė. 26 Jezusi, kur pa nėnėn e vet dhe, pranė saj, nxėnėsin qė donte, i tha nėnės:

“Grua, ja, yt bir!”

27 Pastaj i tha nxėnėsit:

“Ja, nėna jote!”

Prej asaj ore nxėnėsi e mori me vete.

28 Pastaj, Jezusi, i vetėdijshėm se u krye gjithēka, qė tė shkojė nė vend fjala e Shkrimit tė shenjtė, tha: “Kam etje!” 29 Aty ishte njė enė plot me uthull. Nė majė tė kallamit tė hisopit vunė njė sfungjer plot me uthull e ia afruan te goja. 30 Jezusi, posa e kėrkoi uthullėn, tha:

“Gjithēka u krye!”

Uli kokėn e dha shpirt.

31 Atėherė judenjtė, pasi ishte dita e Pėrgatitjes dhe, qė trupat tė mos mbeteshin nė kryq tė shtunėn ‑ e ajo e shtunė ishte ditė e madhe ‑ i bėnė lutje Pilatit qė tė kryqėzuarve t’u theheshin kėrcinjtė dhe tė uleshin prej kryqit. 32 Erdhėn, pra, ushtarėt e tė parit e tė dytit qė ishin tė kryqėzuar me tė, ua thyen kėrcinjtė. 33 Kur erdhėn te Jezusi, si panė se kishte vdekur, nuk ia thyen kėrcinjtė, 34 por njėri prej ushtarėve me heshtė ia shporoi kraharorin dhe menjėherė rrodhi gjak e ujė.

35 Dėshmon ai qė pa, e dėshmia e tij ėshtė e vėrtetė. Ai di se flet tė vėrtetėn, qė edhe ju tė besoni. 36 Nė tė vėrtetė, ndodhi kėshtu qė tė shkonte nė vend fjala e Shkrimit tė shenjtė: “Asnjė asht nuk do t’i thyhet.” 37 E nė njė vend tjetėr Shkrimi i shenjtė thotė:

“Do ta shohim Atė qė shporuan.”

38 Pastaj Jozefi prej Arimatesė, i cili ishte nxėnės i fshehtė i Jezusit ‑ pėr shkak tė drojės sė judenjve ‑ iu lut Pilatit ta lejonte tė zbriste prej kryqit trupin e Jezusit. Pilati dha leje. Atėherė Jozefi erdhi dhe e mori trupin e Jezusit. 39 Erdhi edhe Nikodemi ‑ ai qė pati ardhur te Jezusi dikur mė parė natėn ‑ dhe solli reth njėqind libra mirrė e aloe tė pėrzier. 40 E morėn, pra, trupin e Jezusit dhe, siē ėshtė zakon tė bėhet ndėr judenj kur varroset dikush, e mbėshtollėn nė pėlhurė dhe e pėreruan me erėra tė mira. 41 Nė atė vend ku Jezusi qe kryqėzuar ishte njė kopsht e nė kopsht ishte njė varr i ri, nė tė cilin ende nuk ishte varrosur kush. 42 Aty, pra, pėr arsye tė Pėrgatitjes sė judenjve, meqenėse varri ishte afėr, e shtinė nė varr Jezusin.

 


 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, o Zot?

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit Shenjt:

 

 

·        A mund tė shikosh nė kryq dhe do t`i lejosh Jezusit tė vdesė pėr ty? Vėreji ndjenjat e tua – ēfarė do tė doje t`i thuaje.

·        Ndoshta tė vijnė nė mendje pyetjet e Shėn Injacit, i cili e vėshtronte Krishtin e kryqėzuar: "Ēfarė kam bėrė pėr Krishtin? Ēfarė jam duke bėrė pėr Krishtin? Ēfarė mė duhet tė bėj pėr Krishtin?"

 

 

Biseda

 

“Rrini zgjuar – mos flini.“
Janė fjalėt e tua drejtuar nxėnėsve para mundimit dhe vdekjes.
E di, o Zot, se do tė qėndrosh pranė meje
dhe do tė rrish zgjuar tė gjitha ditėt e jetės sime.

 

 

Pėrfundimi

 

Po tė falėnderoj o Zot pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėtyre momenteve me ty.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim ashtu tash

E pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 

 



17 prill 2014 – E ENJTJA E SHENJTĖ, Momenti i shenjtė – Lutja e pėrditshme
17.04.2014 - Pater Shtjefen


Prania e Hyjit


O Zot, nė thjeshtėsi dhe pėrvujtėri po vij tek ti.

Fjalėt e tua mė ēojnė nė paqe nė tė cilėn e kuptoj madhėrinė dhe domethėnien e pranisė sate.

 

 

Liria


Zoti e njeh lirinė time, ajo pėr tė nuk ėshtė e huaj.

Shpirti i Zotit ėshtė ai qė u jep jetė dėshirave mė tė thella tė zemrės sime,

qė mė udhėheq nė mėnyrėn pa rėnė nė sy drejt tė gjitha tė mirave.

Lus pėr hirin e shenjtė qė tė lejoj tė ēlirohem nėpėrmjet Shpirtit tė Zotit.



Vetėdija

Nė praninė e Hyjit qė mė do
e vėshtroj gjithė atė qė mė ka ndodhur ditėn e kaluar,
prej kėtij momenti nė mėnyrė retrospektive, hap pėr hap.
E kujtoj gjithė atė qė ka qenė mirė dhe bukur, dhe pėr kėtė falėnderoj.
I vėrej edhe hijet, gabimet dhe pyes se ēfarė mė flasin; lus pėr shėrim, guxim, falje.

 

 

Fjala e Zotit

 

Fjala e Hyjit na vjen nėpėr Shkrimin Shenjt.

Shpirti i Shenjtė e ndriēoftė mendjen dhe zemrėn time qė tė pėrgjigjem nė porosinė e ungjillit: qė t`i dua tė afėrmit e mi si vetveten dhe qė tė kujdesem pėr vėllezėrit dhe motrat nė Krishtin.

 

 



Gjn 13, 1-15

1 Ishte para festės sė Pashkėve. Jezusi, duke ditur se i erdhi koha tė kalojė prej kėsaj bote tek Ati, pasi i deshi tė vetėt ‑ ata qė ishin nė botė ‑ i deshi deri nė pikėn e fundit. 2 Dhe, gjatė darkės ‑ pasi djalli ia kishte mbushur mendjen Judės, birit tė Simon Iskariotit, ta tradhtonte ‑ 3 Jezusi, qė e dinte se Ati i la gjithēka nė dorė, se erdhi prej Hyjit dhe se tek Hyji po kthente ‑ 4 u ngrit nga darka, hoqi petkun e sipėrm, mori njė peshqir dhe u ngjesh. 5 Qiti ujė nė legen dhe filloi t’ua lajė kėmbėt nxėnėsve dhe t’ua fshijė me peshqirin, me tė cilin ishte ngjeshur. 6 Arriti kėshtu te Simon Pjetri. Ai i tha:

“Zotėri, ti tė m’i lash kėmbėt?”

7 “Ē’po bėj unė ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ ti tani nuk e kupton, do ta kuptosh mė vonė.”

8 Pjetri iu pėrgjigj:

“Nuk do tė m’i lash kėmbėt kurrė e pėr kėtė jetė!”

“Nėse nuk do tė laj ‑ i tha Jezusi ‑ nuk do tė kesh pjesė me mua.”

9 Simon Pjetri iu pėrgjigj:

“Atėherė, Zotėri, jo veē kėmbėt e mia, por edhe duart, edhe kokėn!”

10 Jezusi i tha:

“Kush ėshtė i larė, nuk i duhet tė lajė tjetėr pėrveē kėmbėt ‑ dhe ėshtė krejtėsisht i pastėr. Edhe ju jeni tė pastėr, por jo tė gjithė.”

11 Ngase e dinte se kush do ta tradhtojė, kėndej edhe tha: “Nuk jeni tė gjithė tė pastėr.”

12 Pasi ua lau kėmbėt, mori petkun e sipėrm tė vetin, u ul prapė nė tryezė dhe u tha:

“A e kuptoni ēka ju bėra? 13 Ju mė quani: Mėsues e Zotėri. Mirė thoni, sepse unė jam. 14 Nėse, pra, unė ‑ Zotėria dhe Mėsuesi ‑ ju lava kėmbėt, duhet qė edhe ju t’ia lani kėmbėt njėri‑tjetrit. 15 Ju dhashė shembull qė, sikurse ju bėra unė juve, tė bėni edhe ju.

 


 

 

Ēka dėshiron tė mė thuash, Zotėri?


Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit tė Shenjt:



·        A mund ta vėshtrosh kėtė skenė dhe t`i lejosh Jezusit qė tė t`i lajė kėmbėt? Paramendoje se si po tė shikon duke derdhur ujin nė kėmbėt e tua dhe duke i fshirė ato. Ai dėshiron ta bėjė kėtė. Lejoji!

·        Vetėm atėherė, kur t`i lejosh, do jesh nė gjendje ta imagjinosh vetveten duke bėrė tė njėjtėn gjė pėr tė tjerėt. Dhe ndėrsa e bėn njė gjė tė tillė lutu pėr ta.

Bashkėbisedimi

O Zot, e di qė fjalėt nuk janė tė nevojshme kur tė drejtohem ty.

Ti shikon nė thellėsinė e zemrės sime.

I njeh dėshirat dhe nevojat e mia.

Po lėshohem nė duart e tua.

 

 

Pėrfundimi

Tė falėnderoj, o Zot, pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėsaj kohe sa luta mbi tekstin e Shkrimit Shenjt.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.
Si ka qenė nė fillim, ashtu tash
e pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 

 

 



13 prill 2014 – e Diela e Larit, MOMENTI I SHENJTĖ – Lutja e pėrditshme
15.04.2014 - Pater Shtjefen


Prania e Hyjit

 

O Zot, mė ndihmo qė krejt qenien time t`ia ēeli pranisė sate.

Mė rretho me dashurinė tėnde.

Zemra ime le tė bashkohet me tėnden.

 

 

Liria

 

Zoti e njeh lirinė time, ajo pėr tė nuk ėshtė e huaj.

Shpirti i Zotit ėshtė ai qė u jep jetė dėshirave mė tė thella tė zemrės sime,

qė mė udhėheq pa rėnė nė sy drejt tė gjitha tė mirave.

Lus pėr hirin e shenjtė qė tė lejoj tė ēlirohem nėpėrmjet Shpirtit tė Zotit.

 

 

Vetėdija

 

Nė praninė e Hyjit qė mė do
e vėshtroj gjithė atė qė mė ka ndodhur ditėn e kaluar,
prej kėtij momenti nė mėnyrė retrospektive, hap pėr hap.
E kujtoj tė gjithė atė qė ka qenė mirė dhe bukur, dhe pėr kėtė falėnderoj.
I vėrej edhe hijet, gabimet dhe pyes se ēfarė mė flasin; lus pėr shėrim, guxim, falje.

 

 

Fjala e Zotit

 

O Zot, je bėrė njeri nė mėnyrė qė tė bisedosh me mua;

Ke ecur dhe ke punuar mbi kėtė tokė; ke duruar vapėn dhe tė ftohtėt.

Kohėn e kalove nė tokė duke u pėrkujdesur pėr njerėz.

Ke shėruar tė sėmurė, ke ngjallur tė vdekur; dhe ajo mė e rėndėsishmja – mė ke shpėtuar nga vdekja.

 

 



Mt 26, 14-27,66

 

 14 Atėherė njėri prej tė Dymbėdhjetėve ‑ ai qė quhet Judė Iskarioti, shkoi te kryepriftėrinjtė 15 dhe u tha: “Ēka po mė jepni e unė po jua dorėzoj?” Ata i caktuan tridhjetė sikla tė argjendta. 16 Qė atėherė Juda kėrkonte rastin e volitshėm pėr ta tradhtuar.

17 Tė parėn ditė tė Bukėve tė pabrume, iu afruan Jezusit nxėnėsit dhe e pyetėn:

“Ku dėshiron ta bėjmė gati darkėn e Pashkėve?”

18 Ai u tha:

“Shkoni nė qytet te filani dhe thuajini: Mėsuesi thotė: koha ime ėshtė afėr! Te ti do tė kremtoj Pashkėt me nxėnėsit e mi.”

19 Nxėnėsit bėnė si u urdhėroi Jezusi dhe pėrgatitėn darkėn e Pashkėve.

20 Kur u bė natė, Jezusi u ul nė tryezė bashkė me tė Dymbėdhjetėt. 21 Ndėrsa po hanin, ai u tha: “Pėr tė vėrtetė po ju them: njėri prej jush do tė mė tradhtojė!” 22 Tė trishtuar pėr sė tepėrmi, zunė ta pyesnin njėri pas tjetrit:

“A mos jam unė, Zotėri?”

23 Ai iu pėrgjigj:

“Ai qė po e ngjyen kafshatėn me mua nė pjatė ‑ ai do tė mė tradhtojė. 24 Po, Biri i njeriut patjetėr po shkon siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė pėr tė. Porse: vaj pėr atė njeri qė po e tradhton Birin e njeriut! Mė mirė do tė kishte qenė pėr tė tė mos kishte lindur aspak!”

25 Atėherė e pyeti edhe Juda, tradhtari i tij:

“A mos jam unė, Mėsues?”

“E the vetė!” ‑ iu pėrgjigj Jezusi.

26 Ndėrsa po hanin, Jezusi mori bukėn, i dha lavdi Hyjit, e theu, ua dha nxėnėsve tė vet e tha:

“Merrni, hani: ky ėshtė trupi im!”

27 Pastaj mori kelkun, u falėnderua, ua dha e tha:

“Pini prej tij tė gjithė, 28 sepse ky ėshtė gjaku im ‑ gjaku i Besėlidhjes ‑ qė do tė derdhet pėr tė gjithė nė shpėrblim tė mėkateve. 29 Unė po ju them: qė tani nuk do tė pi mė kėsi fryti hardhie deri atė ditė, kur, bashkė me ju, do tė pi ‑ njė verė tė re ‑ nė Mbretėrinė e Atit tim.”

30 Dhe, pasi kėnduan himnin, dolėn pėr tė shkuar nė Malin e Ullinjve.

31 Atėherė Jezusi u tha:

“Tė gjithė ju sonte do ta humbni besimin nė mua. Sepse Shkrimi i shenjtė thotė:

‘Do t’i bie bariut

e delet e tufės do tė shpėrndahen!’

32 Porse, kur tė ngjallem, do tė shkoj para jush nė Galile.”

33 Atėherė Pjetri iu pėrgjigj:

“Po qe se edhe tė gjithė do ta bjerrin besimin nė ty, unė assesi nuk do ta bjerr besimin nė ty!”

34 Jezusi i tha:

“Pėr tė vėrtetė po tė them: pikėrisht sonte, para se tė kėndojė gjeli, tri herė do tė mė mohosh!”

35 Pjetri i tha:

“Po edhe nė qoftė se duhet tė vdes bashkė me ty, nuk do tė tė mohoj!”

Kėshtu thanė edhe tė gjithė nxėnėsit e tjerė.

36 Atėherė Jezusi mbėrriti me nxėnės nė njė kopsht, qė quhej Gjetseman dhe u tha:

“Rrini kėtu, derisa unė tė shkoj atje e tė lutem.”

37 Mori me vete Pjetrin dhe dy bijtė e Zebedeut. Atėherė filloi tė trishtohej e tė ngushtohej.

38 E u tha:

“Shpirtin ma kaploi njė trishtim qė ēon nė vdekje. Qėndroni kėtu dhe rrini zgjuar me mua!”

39 Pastaj u largua pakėz, ra me fytyrė pėr dhé e lutej: “Ati im, nėse ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kelk mundimesh! Megjithatė, le tė bėhet, jo si dua unė, por si do ti.”

40 Dhe u kthye te nxėnėsit, i gjeti fjetur dhe i tha Pjetrit:

“Si kėshtu, s’mundėt tė rrini zgjuar me mua as pėr njė orė tė vetme? 41 Rrini zgjuar e lutuni tė mos bini nė tundim! Shpirti, vėrtet, ėshtė i gatshėm, por trupi ėshtė i ligshtė.”

42 Prapė shkoi tė dytėn herė e u lut:

“Ati im! Nėse s’mund tė kalojė ky kelk mundimesh pa u pirė prej meje, u bėftė vullneti yt!”

43 U kthye pėrsėri dhe i gjeti fjetur, sepse gjumi ua kishte rėnduar sytė. 44 I la, prapė u largua dhe u lut edhe tė tretėn herė duke pėrsėritur tė njėjtat fjalė.

45 Atėherė u kthye te nxėnėsit e u tha:

“Flini tashmė e pushoni! Ja, arriti ora, kur Biri i njeriut po u bie nė dorė mėkatarėve. 46 Ngrihuni tė shkojmė! Ja, po afrohet tradhtari im!”

47 Ndėrsa ai ende po fliste, ja, erdhi Juda ‑ njėri prej tė Dymbėdhjetėve, e me tė njė turmė e madhe e armatosur me shpata e me shkopinj. E kishin dėrguar kryepriftėrinjtė e pleqtė e popullit. 48 Tashti tradhtari u kishte dhėnė kėtė shenjė: “Ai qė do tė puth unė ‑ u kishte thėnė ‑ ai ėshtė! Atė kapeni!” 49 Menjėherė iu afrua Jezusit e i tha: “Tė falem, Mėsues!” ‑ dhe e puthi. 50 Jezui i tha: “Mik, kryej punėn tėnde!” Atėherė u afrua turma. Ēuan dorė nė Jezusin dhe e kapėn.

51 Dhe ja, njėri prej atyre qė ishin me Jezusin, ēoi dorėn, nxori shpatėn e vet, i ra shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin.

52 Atėherė Jezusi i tha:

“Ktheje shpatėn tėnde nė vend tė vet! Sepse tė gjithė ata qė kapen pėr shpate, prej shpatės edhe do tė vdesin. 53 A ndoshta ti kujton se unė nuk mund t’i lutem Atit tim dhe se Ai nuk kishte pėr tė m’i dėrguar menjėherė dymbėdhjetė legjione engjėjsh? 54 Mirėpo, si atėherė do tė plotėsoheshin fjalėt e Shkrimit tė shenjtė, sipas tė cilave duhet tė ndodhė kėshtu?”

55 Atėherė Jezusi iu drejtua turmės:

“Dolėt me shpata e me shkopinj tė mė zini si tė isha unė cub. E pra, ditė pėr ditė rrija me ju duke mėsuar nė Tempull, e nuk mė kapėt. 56 Por, tė gjitha kėto ndodhėn pėr tė shkuar nė vend Shkrimet e profetėve.”

Atėherė tė gjithė nxėnėsit e lanė e ikėn.

57 Tashti, ata qė e kapėn Jezusin, e ēuan te kryeprifti Kajfė, ku ishin tubuar skribėt e pleqtė. 58 Pjetri e ndoqi prej sė largu deri nė oborr tė kryepriftit. Hyri brenda dhe po rrinte me shėrbėtorėt pėr tė parė si do tė merrte fund puna.

59 Krerėt e priftėrinjve e tėrė Kėshilli i lartė kėrkonin dėshmi tė rreme kundėr Jezusit pėr ta vrarė. 60 Por nuk gjetėn, edhe pse u paraqitėn shumė dėshmitarė tė rrejshėm. Nė fund u paraqitėn dy 61 e thanė: “Ky njeri ka thėnė: ‘Unė mund ta rrėnoj Tempullin e Hyjit e mund ta ndėrtoj rishtas pėr tri ditė.’”

62 Atėherė u ēua kryeprifti e i tha: “Ti s’po pėrgjigjesh fare pėr sa kėta po dėshmojnė kundėr teje?”

63 Por Jezusi heshtte.

E kryeprifti i tha:

“Po tė pėrbej me Hyjin e gjallė, na thuaj, a je ti Mesia, Biri i Hyjit?”

64 Jezusi iu pėrgjigj:

“Ti the! E unė po ju them: Pas kėsaj do ta shihni

Birin e njeriut duke ndenjur nė tė djathtėn e

tė Gjithėpushtetshmit

dhe duke ardhur mbi retė e qiellit.’”

65 Atėherė kryeprifti i shqeu petkat e veta e tha:

“Shau Hyjin! Ē’na duhen mė dėshmitarėt? Ja, pra, vetė e dėgjuat blasfeminė. 66 Ē’ju thotė mendja?”

“Meriton tė vdesė!” ‑ iu pėrgjigjėn ata.

67 Atėherė filluan ta pėshtyjnė nė fytyrė, t’i bien grushta e disa tė tjerė shuplaka 68 dhe i thoshin: “Na trego, o Krisht, kush tė ra?”

69 Ndėrkaq Pjetri rrinte pėrjashta, nė oborr. Dhe ja, iu afrua njė shėrbėtore e i tha: “Edhe ti ishe me Jezu Galileasin.” 70 Por ai, para tė gjithėve, i ra mohit me kėto fjalė: “Nuk di ē’po thua!” 71 Dhe, ndėrsa po i afrohej derės pėr tė dalė jashtė, e vuri re njė shėrbėtore tjetėr e u tha tė pranishmėve: “Ky ishte me Jezu Nazarenin.” 72 E ai prapė e mohoi me be: “As qė e njoh atė njeri!” 73 Pakėz mė vonė, u afruan ata qė ishin aty e i thanė Pjetrit: “Vėrtet, edhe ti qenke njė prej tyre! Ja, edhe mėnyra e tė folurit tėnd tė zbulon!” 74 Atėherė Pjetri ia nisi tė lėshojė be e rrufe se nuk e njihte atė njeri. S’vonoi, kėndoi gjeli! 75 Atėherė Pjetrit i ra nė mend fjala qė ia pati thėnė Jezusi: “Para se tė kėndojė gjeli, tri herė do tė mė biesh mohit.”

Doli pėrjashta dhe qau me lot pėr faqe.

1 Kur zbardhi drita, tė gjithė kryepriftėrinjtė e Pleqėsia e popullit u mblodhėn nė kuvend kundėr Jezusit pėr ta dėnuar me vdekje. 2 E, pasi e lidhėn, e ēuan dhe ia dorėzuan Pilatit, qeveritarit tė vendit.

3 Atėherė Juda ‑ ai qė e tradhtoi, kur pa se e dėnuan Jezusin, i brejtur nga ndėrgjegjja, ua ktheu kryepriftėrinjve e pleqve tė popullit tridhjetė siklat e argjendta 4 e tha:

“Mėkatova qė dorėzova gjakun e pafaj!”

“Ē’na lypet neve! ‑ iu pėrgjigjėn ata. ‑ Punė pėr ty!”

5 Juda i hodhi siklat e argjendta nė Tempull, u largua dhe shkoi e u var nė litar.

6 Kryepriftėrinjtė i mblodhėn siklat e argjendta e thanė: “S’ėshtė e lejueshme tė shtihen nė arkė tė Tempullit, sepse janė ēmim gjaku.” 7 Dhe, pasi u kėshilluan, blenė me to arėn e njė vorbėtari pėr varreza tė shtegtarėve. 8 Prandaj ajo arė quhet deri mė sot: ‘Ara e Gjakut’. 9 Kėshtu shkoi nė vend fjala e Jeremisė profet:

‘Morėn tridhjetė sikla argjendi, ēmimin e tė Ēmuarit, qė e ēmuan bijtė e Izraelit 10 dhe e shpenzuan pėr arėn e vorbėtarit, sikurse mė urdhėroi vetė Zoti.’

11 E qitėn, pra, Jezusin para qeveritarit. Qeveritari e pyeti:

“A je ti mbreti i judenjve?”

Jezusi iu pėrgjigj:

“Vetė po thua!”

12 E ndėrsa kryepriftėrinjtė e pleqtė e paditnin, ‑ s’u pėrgjigj asnjė fjalė. 13 Atėherė e pyeti Pilati: “A nuk po dėgjon sa rėndė po dėshmojnė kundėr teje?” 14 Jezusi nuk iu pėrgjigj nė asnjė fjalė, kėshtu qė qeveritari u habit pėr sė tepėrmi.

15 Pėr tė kremten e Pashkėve qeveritari e kishte zakon t’ia falė popullit atė tė burgosur, qė populli kėrkonte. 16 Tashti, asohere, ishte i burgosur njė njeri i pėrmendur pėr tė keq, qė quhej (Jezus) Baraba. 17 Atėherė Pilati u tha atyre qė ishin mbledhur aty: “Cilin dėshironi ta liroj: (Jezus) Barabėn, apo Jezusin qė quhet Krisht?” 18 Sepse e dinte fare mirė se Jezu Krishtin e kishin dorėzuar prej smire.

19 Ndėrsa qeveritari po rrinte nė gjykatore, gruaja e tij e porositi: “Mos u pėrziej assesi nė ēėshtje tė atij tė drejti, sepse sot pėsova shumė nė ėndėrr pėr shkak tė tij.”

20 Por kryepriftėrinjtė e pleqtė ia mbushėn mendjen popullit tė kėrkonte ēlirimin e Barabės e Jezusin ta vriste. 21 Atėherė qeveritari i pyeti: “Cilin ndėr kėta tė dy doni t’jua liroj?”

“Barabėn” ‑ iu pėrgjigjėn ata.

22 E Pilati i pyeti:

“Ē’tė bėj, pra, me Jezusin qė quhet Krisht?”

Tė gjithė u pėrgjigjėn:

“Tė kryqėzohet!”

23 Por ai u tha:

“Ē’tė keqe bėri?”

Por ata bėrtitnin edhe mė fort: “Tė kryqėzohet!”

24 Kur Pilati pa se s’po arrinte asgjė e se pėshtjellimi shkonte duke u shtuar, mori ujė dhe, nė sy tė popullit, i lau duart duke thėnė: “Unė jam i pafajshėm pėr kėtė gjak! E heqshi ju!”

25 Mbarė populli tha:

“Gjaku i tij rėntė mbi ne e mbi fėmijėt tanė!”

26 Atėherė ua liroi Barabėn, kurse Jezusin, pasi e frushkulloi, ua dorėzoi tė kryqėzohet.

27 Atėherė ushtarėt e qeveritarit e shtinė Jezusin nė pallatin e qeveritarit dhe mblodhėn rreth tij tėrė kohortėn. 28 E zhveshėn dhe i hodhėn krahėve njė mantel tė kuq. 29 Pastaj gėrshetuan njė kurorė ferrash e ia vunė nė kokė, ndėrsa nė dorėn e djathtė i dhanė njė kallam. Pastaj binin nė gjunj para tij pėr ta vėnė nė lojė dhe i thoshin: “Tė falemi, mbreti i judenjve!” 30 e pėshtynin, ia morėn kallamin e me tė i binin kresė kokės. 31 Pasi e vunė nė lojė, ia hoqėn mantelin e kuq, e veshėn me petkat e tij dhe e ēuan pėr ta kryqėzuar.

32 E ndėrsa po dilnin nė rrugė, takuan njė njeri nga Cirena qė quhej Simon dhe e detyruan ta mbarte kryqin e tij.

33 Kur arritėn nė vendin e quajtur Golgotė ‑ d.m.th. Vendi i Kafkės ‑ 34 i dhanė tė pijė verė tė pėrzier me tėmėlth e, pasi e kėrkoi, s’deshi ta pijė.

35 Atėherė e gozhduan nė kryq dhe me short i ndanė mes tyre petkat e tij. 36 Pastaj ndenjėn dhe e ruanin. 37 Mbi kokė ia vunė shkresėn e arsyes sė dėnimit: “Ky ėshtė Jezusi, mbreti i judenjve.” 38 Bashkė me tė kryqėzuan dy cuba, njėrin nė tė djathtė e tjetrin nė tė majtė.

39 Kalimtarėt, pastaj, e shanin duke luajtur me kokė nė shpoti 40 dhe thoshin: “Ti qė e rrėnon Tempullin e pėr tri ditė e rindėrton, shpėto vetveten! Nėse je Biri i Hyjit, zbrit nga kryqi!” 41 Po ashtu edhe kryepriftėrinjtė me skribė e me pleq, duke e pėrqeshur, i thoshin:

42 “Tė tjerėt i shpėtoi, vetveten s’po mundet ta shpėtojė! Ėshtė mbreti i Izraelit! Le tė zbresė tani prej kryqit e do t’i besojmė! 43 Ka shpresuar nė Hyjin, le ta lirojė tani, nėse e do pėrnjėmend!’ Sepse vetė tha: ‘Jam Biri i Hyjit!’“

44 Po ashtu e fyenin edhe cubat qė ishin tė kryqėzuar me tė.

45 Qė prej orės gjashtė deri nė orėn nėntė errėsira e mbuloi mbarė tokėn. 46 Rreth orės nėntė, Jezusi klithi me zė tė madh: “Eli, Eli! Lema sabakthani? ‑ qė d.m.th: Hyji im, Hyji im! Pėrse hoqe dorė prej meje!” 47 Disa prej tė pranishmėve, kur dėgjuan, thanė: “Ky po thėrret Elinė!”

48 Aty pėr aty u turr njėri prej tyre, mori njė shpuzė, e zhyti nė uthull, e vari nė kallam e ia shtriu ta pinte. 49 Tė tjerėt i thoshin: “Lėre tė shohim pale a po vjen Elia pėr ta shpėtuar!”

50 E Jezusi bėrtiti edhe njė herė me zė tė madh e ‑ dha shpirt.

51 Dhe, ja, veli i Tempullit u shqye nė dy pjesė, prej majės e deri nė fund; toka u lėkund e shkėmbinjtė plasėn, 52 varret u hapėn e u ngjallėn shumė trupa tė drejtėsh qė kishin vdekur. 53 Pas ngjalljes sė Jezusit dolėn prej varreve, erdhėn nė Qytetin e shenjtė dhe iu dėftuan shumėkujt.

54 Njė frikė e madhe e kapi centurionin dhe ata qė bashkė me tė po e ruanin Jezusin, kur panė tėrmetin dhe ngjarjet e tjera, thanė: “Me tė vėrtetė ky paska qenė Biri i Hyjit!”

55 Aty ndodheshin e vėrenin prej sė largu shumė gra, tė cilat Jezusin e kishin pėrcjellė qė prej Galilesė dhe i kishin shėrbyer. 56 Ndėr to ishte Maria Magdalenė, Maria nėna e Jakobit dhe e Jozefit edhe nėna e bijve tė Zebedeut.

57 Kur u bė natė, erdhi njė pasanik nga Arimateja, qė quhej Jozef. Ishte edhe ky nxėnės i Jezusit. 58 Jozefi shkoi te Pilati dhe ia lypi trupin e Jezusit. Pilati urdhėroi t’i jepej trupi. 59 Jozefi mori trupin, e mbėshtolli nė pėlhurė tė pastėr 60 dhe e vendosi nė varrin e vet tė ri, qė e kishte ēelur nė shkėmb. Pastaj rrokullisi nė derė njė gur tė madh dhe shkoi.

61 Aty ishin Maria Magdalenė edhe Maria tjetėr; rrinin pėrballė varrit.

62 Tė nesėrmen, qė ishte dita pas Pėrgatitjes ‑ u bashkuan kryepriftėrinjtė e farisenjtė te Pilati 63 dhe i thanė:

“Zotėri, na ra nė mend se ai gėnjeshtar, sa ishte ende gjallė, tha: ‘Pas tri ditėsh do tė ngjallem.’

64 Prandaj urdhėro tė ruhet varri deri tė tretėn ditė, qė tė mos vijnė nxėnėsit e tij, ta vjedhin e t’i thonė popullit: ‘U ngjall sė vdekuri.’ E gėnjeshtra e fundit do tė jetė mė e zezė se e para.”

65 “Rojėn e keni! ‑ u pėrgjigj Pilati ‑ Shkoni e merrni masat e sigurimit si jua merr mendja.”

66 Ata shkuan dhe e siguruan varrin: vulosėn gurin dhe vunė rojėn.

 


 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, o Zot?

 

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit Shenjt:

 

·                    Vėshtroje kėtė skenė – vdekjen e njeriut tė mirė. Lejo qė kjo tė tė prek – le tė vdesė Jezusi pėr ty dhe pėr tė gjithė njerėzit. Dhe pastaj vėshtroje atė qė e ruante varrin – atė qė tha se ky njeri me tė vėrtetė paska qenka Biri i Hyjit.

·                    Nė lutje rrėfeje besimin nė kėtė tė vėrtetė.

 

 

Bashkėbisedimi

 

O Zot, e di qė fjalėt nuk janė tė nevojshme kur tė drejtohem ty.

Ti shikon nė thellėsinė e zemrės sime.

I njeh dėshirat dhe nevojat e mia.

Po lėshohem nė duart e tua.

 

 

Pėrfundimi

 

Po tė falėnderoj o Zot pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėtyre momenteve tė kaluara vetėm me ty.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim ashtu tash

E pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 

 

 

 



6 prill 2014 – e diela V e Kreshmėve, MOMENTI I SHENJTĖ – Lutja e pėrditshme
08.04.2014 - Pater Shtjefen

 

Prania e Hyjit

 

Ndalu njė moment dhe paramendoje se si Hyji ėshtė duke tė vėshtruar. Ati, Biri dhe Shpirti Shenjt gėzohen pėr dėshirėn e madhe tėnde qė kėtė kohė po ia kushton lutjes.

 

 

Liria

 

Hyji nuk ėshtė trup i huaj nė jetėn time.

Pėrkundrazi, Shpirti i tij i jep jetė dėshirave tė mia mė tė thella,

duke mė nxitur butėsisht pėr tė bėrė atė gjė qė ėshtė e mirė.

Lus pėr hirin shenjtėrues qė t`i lejoj Shpirtit Shenjt qė tė mė mbushė me plotėsi.



Vetėdija

 

Jetoj nė njė rrjetė tė gėrshetuar me shumė marrėdhėnie, raporte,

nė lidhje me natyrėn, me njerėz, me Hyjin.
I lejoj vetes t`i ndjej kėto raporte dhe falėnderoj pėr jetėn qė rrjedh pėrmes tyre.
Disa prej kėtyre raporteve janė shtrembėruar, disa janė rrėnuar, disa janė kėputur:
pėr kėtė arsye ndoshta ndjehem i/e hidhėruar, i/e zemėruar, i/e zhgėnjyer.
Lus pėr dhuratėn tė mund tė pranoj dhe tė fal.

 

Fjala e Zotit

 

Kaloje kėtė kohė duke e qendėrzuar vetveten pėr tė dėgjuar atė qė Hyji mund tė jetė duke tė thėnė gjatė kėsaj lutje, pėr tė dėgjuar atė qė gjallėrohet nė zemrėn tėnde. Mbylli sytė njė moment. Ndėrsa rri ulur me sy mbyllur, pėrdori kėto ose fjalė tė ngjashme: "Ja ku jam, o Zot. Ja ku jam." Kur tė jesh gati, hapi sytė dhe lexo, lutu.

 


 

Gjn 11, 1-45

 

 

1 Asohere ishte i sėmurė njė farė Lazri nga Betania, prej fshatit tė Marisė e tė motrės sė saj, Martės. 2 Maria ishte ajo, qė e pati lyer Zotėrinė me erėra tė mira dhe ia pati fshirė kėmbėt me flokėt e saj. Pra, vėllai i saj, Lazri, ishte i sėmurė. 3 Prandaj motrat i ēuan fjalė:

“Zotėri, ai qė ti e do ėshtė i sėmurė.”

4 Jezusi, kur dėgjoi, tha:

“Kjo sėmundje nuk ėshtė pėr vdekje, por pėr lavdi tė Hyjit, qė tė nderohet nė saje tė saj i Biri i Hyjit.”

5 Jezusi e kishte fort pėr zemėr Martėn, motrėn e saj dhe Lazrin. 6 Megjithatė, kur mori vesh pėr sėmundjen e tij, u ndal edhe dy ditė nė atė vend ku ndodhi. 7 Veē atėherė u tha nxėnėsve:

“Ejani tė shkojmė prapė nė Jude.”

8 Nxėnėsit i thanė:

“Mėsues! Tani judenjtė deshėn tė tė vrasin me gurė e ti pėrsėri do tė kthehesh atje?”

9 Jezusi iu pėrgjigj:

“Vallė, a nuk i ka dita dymbėdhjetė orė?

Kush ecėn ditėn, nuk merr nė thua,

spese e sheh dritėn e kėsaj bote.

10 Kush ecėn natėn, merr nė thua,

sepse nuk ka dritė nė tė.”

11 U tha kėshtu, pastaj shtoi:

“Lazri, dashamiri ynė fle, por po shkoj ta zgjoj.”

12 Atėherė, nxėnėsit e tij i thanė:

“Zotėri, nėse fle, do tė shėrohet!”

13 Jezusi u foli pėr vdekjen e tij, kurse ata menduan se e kishte pėr gjumė tė rėndomtė. 14 Atėherė Jezusi u tha haptas:

“Lazri ka vdekur! 15 Jam i kėnaqur pse s’ndodha atje, pikėrisht pėr ju ‑ qė tė besoni! Por, ejani tė shkojmė tek ai!”

16 Atėherė Toma, i quajtur Binjak, u tha bashkėnxėnėsve:

“Tė shkojmė edhe ne tė vdesim bashkė me tė!”

 

17 Kur, pra, Jezusi arriti, mori vesh se ai ishte varrosur para katėr ditėsh. 18 Betania ishte afėr Jerusalemit diku rreth pesėmbėdhjetė stadje. 19 Shumė judenj kishin ardhur te Marta e Maria pėr t’i ngushėlluar pėr vėllain e tyre.

20 Kur Marta mori vesh se po vinte Jezusi, i doli para, kurse Maria ndenji nė shtėpi. 21 Atėherė Marta i tha Jezusit:

“Zotėri, tė kishe qenė ti kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur. 22 (Por) edhe tani e di se ēkado qė tė lypėsh prej Hyjit, Hyji do tė ta japė.”

23 “Do tė ngjallet vėllai yt!” ‑ i tha Jezusi.

24 “E di se do tė ngjallet ‑ iu pėrgjigj Marta ‑ nė ringjallje ‑ Ditėn e fundit.”

25 Jezusi iu pėrgjigj:

“Unė jam Ringjallja dhe Jeta:

kush beson nė mua, edhe nėse vdes, do tė jetojė.

26 Edhe kush jeton e beson nė mua,

nuk do tė vdesė kurrė.

A e beson ti kėtė?”

27 Marta iu pėrgjigj:

“Po, Zotėri! Unė besoj se ti je Mesia, Biri i Hyjit ‑ ai qė duhej tė vijė nė botė!”

 

28 Si tha kėshtu, shkoi dhe thirri Marinė, motrėn e vet dhe i tha lehtė: “Mėsuesi ėshtė kėtu dhe tė thėrret.” 29 Kjo, posa dėgjoi, u ēua me vrap e shkoi tek ai. 30 Jezusi ende nuk kishte hyrė nė fshat, por deri atėherė qėndroi atje, ku e kishte ndeshur Marta. 31 Tashti judenjtė qė ishin me Marinė nė shtėpinė e saj dhe po e ngushėllonin, kur panė se si u ēua me tė shpejtė dhe doli pėrjashta, shkuan pas saj tė bindur se po shkonte te varri pėr tė qarė.

32 Maria, kur arriti atje, ku ishte Jezusi e, kur e pa, ra pėrmbys para tij dhe i tha:

“Zotėri, tė kishe qenė ti kėtu, im vėlla s’do tė kishte vdekur!”

33 Jezusi, kur pa duke qarė atė dhe se po qanin edhe judenjtė, qė po e pėrcillnin, u trand nė shpirt, u turbullua 34 dhe pyeti:

“Ku e keni vėnė?”

“Zotėri, eja e shih!” ‑ iu pėrgjigjėn.

35 E Jezusit i ngufi vaji. 36 Atėherė judenjtė thanė: “Shih, sa e ka dashur!” 37 Disa prej tyre thanė: “A thua ky, qė i dha dritėn e syve tė verbėrit, nuk mundi tė bėjė qė ky tė mos vdiste?”

38 Pastaj Jezusi, pėrsėri i tronditur, arriti te varri. Ishte shpellė e grykėn ia kishin zėnė me njė gur.

39 Jezusi tha:

“Hiqeni gurin!”

Marta, motra e tė ndjerit, i tha:

“Zotėri, tashmė ka marrė erė! Ka tashmė katėr ditė qė ka vdekur!”

40 “A nuk tė thashė ‑ iu pėrgjigj Jezusi ‑ nėse do tė besosh, do ta shohėsh lavdinė e Hyjit?”

41 E hoqėn, pra, gurin.

Jezusi i ēoi sytė kah qielli dhe tha:

“O Atė, tė falėnderoj qė ma dėgjove lutjen.

42 Unė e dija se gjithmonė mė dėgjon,

por thashė kėshtu pėr shkak tė popullit qė mė rrethon:

qė tė besojnė se Ti mė dėrgove.”

43 Si foli kėshtu, thirri me zė tė lartė: “Lazėr, dil jashtė!” 44 Dhe, ai qė pati vdekur, doli jashtė i lidhur duarsh e kėmbėsh me rripa pėlhure. Fytyrėn e kishte tė mbėshtjellė me rizė. Jezusi u tha: “Zgjidheni dhe lėreni tė ecė!”

 

45 Atėherė shumė judenj qė kishin ardhur te Maria, kur panė ēka bėri Jezusi, besuan nė tė.

 


 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, o Zot?

 

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit Shenjt:

 

·                    Sa herė qė lusim ne i ēelemi personalisht dashurisė, jetės dhe fuqisė sė Pashkėve tė Jezusit. Hiritani e ndan ėshtė ajo ēka i pat premtuar Martės, Marisė dhe familjes sė Lazrit tė ndjerė.

·                    Tė ēelesh do tė thotė tė dėgjosh, ta kalosh kohėn me Jezusin – ta  lejojmė vetveten qė tė jemi tė dashur prej tij dhe qė shpirti ynė tė gjallėrohet, tė ringjallet. Ose, kjo ėshtė njė kohė kur kėrkojmė atė ēka kemi nevojė pėr tė qenė dishepujt, nxėnėsit e tij tė dashur.

 

 

 

Bashkėbisedimi

 

Cilat ndjenja zgjohen nė mua

kur lus dhe meditoj Fjalėn e Zotit?

E paramendoj Jezusin ndenjur apo ulur pranė meje

dhe ia hapi zemrėn.

 

 

Pėrfundimi

 

Po tė falėnderoj o Zot pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėtyre momenteve tė kaluara vetėm me ty.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim ashtu tash

E pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 

 

 



30 prill 2014 – e diela IV e Kreshmėve, MOMENTI I SHENJTĖ – Lutja e pėrditshme
30.03.2014 - Pater Shtjefen

Prania e Hyjit

 

Jezus i dashur, sot nė mėnyrė tė veēantė kam nevojė pėr ty.

Kryesisht kėrkoj prej teje ndonjė shėrbim.

Sot dėshiroj vetėm qė tė jem me ty.

Zemra ime t`i pėrgjigjet dashurisė sate.

 

 

Liria

 

Do tė mundohem qė sė paku shkurt t`i harroj tė gjitha brengat dhe problemet

qė ndoshta mė mundojnė nė kėtė moment.

Tė gjitha brengat e mia i vendos nė duart e Zotit – sė paku disa minuta deri sa tė zgjatė kjo lutje.



Ndėrgjegjėsimi

 

Mė ndihmo, o Zot, qė tė bėhem edhe mė i/e vetėdijshėm/e pėr praninė Tėnde.

Mė mėso ta njoh praninė Tėnde nė tė tjerėt.

Ma mbush zemrėn me mirėnjohje pėr tė gjitha ato momente

kur nėpėrmjet kujdesit tė njerėzve tė tjerė e ke treguar dashurinė Tėnde pėr mua.

 

 

Fjala e Zotit

 

Zoti na dėfton veten e vet me anė tė shkrimeve tė shenjta.
Lexoje tekstin nga Ungjilli i sotėm avash,

dhe lejoji vėmendjes tėnde tė pushojė nė disa pjesė tė tij.



 

Iv 9,1.6-9.13-17.34-38

 

 

1 Duke kaluar rrugės pa njė njeri tė verbėr, qė kishte lindur i verbėr. 2 Nxėnėsit e tij e pyetėn:

“Rabbi, kush mėkatoi, ky apo prindėrit e tij qė lindi i verbėr?”

3 “Nuk mėkatoi as ky as prindėrit e tij ‑ u pėrgjigj Jezusi ‑ por ndodhi kėshtu qė nė tė tė dėftohen veprat e Hyjit.

4 Derisa tė jetė ditė

na duhet t’i kryejmė veprat

e Atij qė mė dėrgoi

Po vjen nata,

kur askush s’mund tė punojė.

5 Derisa tė jem nė botė,

jam drita e botės.”

6 Si tha kėshtu, pėshtyu nė dhe, bėri baltė me pėshtymė, ia leu sytė me baltė 7 dhe i tha: “Shko e lahu nė banjėn Siloam (qė do tė thotė; I dėrguari)”. Ai shkoi, u la dhe, kur po kthehej, shihte.

8 Fqinjėt e tij dhe ata, qė mė parė e kishin parė duke lypur, thoshin:

“Po a nuk ėshtė ky ai qė rrinte e lypte?”

9 “Ai ėshtė” ‑ thoshin disa.

“Jo, por ėshtė njė qė i pėrngjan atij ‑ thoshin disa tė tjerė. Ai vetė thoshte:

“Unė jam”

10 Atėherė i thanė:

“Po si (atėherė) tė erdhi drita e syve?”

11 Ai u pėrgjigj:

“Njeriu qė quhet Jezus, pėrzjeu baltė, m’i leu sytė dhe mė tha: ‘Shko nė Siloam dhe lahu!’ Shkova, pra, u lava dhe pashė.”

12 “Ku ėshtė ai?” ‑ i thanė.

“Nuk di” ‑ u pėrgjigj.

13 Atėherė e ēuan atė, qė pėrpara ishte i verbėr, te farisenjtė. 14 Ajo ditė kishte qenė e shtunė, kur Jezusi pėrzjeu baltėn dhe ia dha dritėn e syve. 15 Edhe farisenjtė filluan prapė ta pyesin si e fitoi tė pamit e syve. Ky u pėrgjigj:

“Mė vuri baltė nė sy, unė u lava ‑ dhe, ja, tani shoh!”

16 Atėherė disa prej farisenjve thanė:

“Ky njeri nuk ėshtė prej Hyjit, sepse nuk e mban tė shtunėn!”

Por disa tė tjerė thoshin:

“Njė mėkatar si mund tė bėjė kėso shenjash?”

Dhe u bė pėrēarje ndėr ta.

17 Pastaj e pyetėn prapė tė verbėrin:

“E ti, ēfarė thua pėr atė njeri qė ta dha tė pamit e syve?”

“Ėshtė profet” ‑ iu pėrgjigj.

18 Judenjtė nuk besuan se kishte qenė vėrtet i verbėr dhe se iu shėruan sytė, derisa thirrėn prindėrit e atij qė u shėrua, 19 dhe i pyetėn:

“A ėshtė ky djali juaj, pėr tė cilin pohoni se lindi i verbėr? E si sheh tani?”

20 Atėherė prindėrit e tij u pėrgjigjėn:

“E dimė se ky ėshtė djali ynė dhe se lindi i verbėr. 21

Si sheh tani, nuk e dimė. As nuk dimė se kush ia shėroi sytė. Pyetni atė: ėshtė njeri i rritur, ai do t’ju tregojė pėr vete.”

22 Prindėrit e tij folėn kėshtu, sepse i druanin judenjtė. E njėmend, judenjtė kishin marrė vendim tė pėrjashtohet nga sinagoga ai qė Jezusin do ta dėshmonte pėr Mesi. 23 Pėr kėtė arsye u pėrgjigjėn prindėrit e tij: ‘I rritur ėshtė, pyetni atė!’

24 Atėherė e thirrėn pėr sė dyti atė qė kishte qenė i verbėr dhe i thanė:

“Jepi lavdi Hyjit! Ne e dimė se ai ėshtė njeri mėkatar!”

25 “A ėshtė mėkatar ‑ u pėrgjigj ‑ s’e di; njė gjė e di: kam qenė i verbėr e tani shoh!”

26 Atėherė ata i thanė:

“Ēka tė bėri? Si t’i shėroi sytė?”

27 “Tashti ju thashė ‑ u pėrgjigj ‑ e nuk mė dėgjuat? Ēka? Doni prapė tė dėgjoni? A mos doni tė bėheni edhe ju nxėnėsit e tij?”

28 Atėherė ata filluan ta fyejnė e i thoshin:

“Ti je nxėnėsi i tij! Ne jemi nxėnėsit e Moisiut! 29 Ne e dimė se Hyji ka folur me Moisiun e pėr kėtė nuk dimė as prej nga ėshtė!”

30 “Pikėrisht kjo gjė ėshtė e ēuditshme ‑ u pėrgjigj njeriu ‑ ju s’dini as prej nga ėshtė, e mua mė dha dritėn e syve! 31 E ne e dimė fort mirė se Hyji nuk i dėgjon mėkatarėt, por dėgjon atė qė e nderon Hyjin dhe e kryen vullnetin e tij! 32 Qė prej amshimit s’ėshtė dėgjuar se ndokush ia ka dhėnė tė pamit e syve tė verbėrit qė lindi i verbėr! 33 Po tė mos ishte ky njeri prej Hyjit, s’do tė mund tė bėnte asgjė!”

34 “Qė kur linde, s’je tjetėr veē mėkat ‑ iu pėrgjigjėn ‑ e ti po na mėson!?”

Dhe e hodhėn pėrjashta.

35 Jezusi e mori vesh se e kishin qitur jashtė. Kur e gjeti, i tha:

“A beson ti nė Birin e njeriut?”

36 Ai iu pėrgjigj:

“Po kush ėshtė ai, Zotėri, qė tė besoj nė Tė?”

37 “E pe ‑ i tha Jezusi ‑ Ėshtė ai qė po flet me ty!”

38 Ai tha:

“Besoj, o Zot!” dhe ra pėrmbys para tij.

39 Jezusi i tha:

“Erdha nė kėtė botė tė bėj gjyq:

qė tė shohin ata qė janė tė verbėr

e tė verbohen ata qė shohin!”

40 Disa prej farisenjve qė ishin me tė i dėgjuan kėto fjalė dhe thanė:

“Vallė, a thua edhe ne jemi tė verbėr?”

41 Jezusi u pėrgjigj:

“Po tė ishit tė verbėr,

s’do tė kishit mėkat.

Porse ju thoni: ‘Shohim!’

prandaj mėkati juaj mbetet.”

 


 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, o Zot?

 

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit Shenjt:

 

 

·                    Ēfarė pa ai? Sytė e tij ishin tė hapur pėr dritėn e besimit se Jezusi ishte Biri i Njeriut.

·                    A mund tė lutemi qė sytė tanė tė jenė tė hapur dhe tė shohin fytyrėn e Hyjit nė ēdo njeri qė e takojmė? ēdo njeri – mik apo armik – pėr tė cilėt lusim?

 

 

 

Bashkėbisedimi

 

Ku ndodhen ato fjalė kryesore qė po mundohen tė mė tregojnė dashurinė e Hyjit?
Ku jam i/e thirrur pėr tė falur, pėr tė kuptuar, pėr tė kėrkuar falje, pėr tu pėrmirėsuar?
Ku kam qenė i/e lėvizur nga dashuria apo nga frika?
Ndaji ndjenjat e tua me Jezusin.

 

 

Pėrfundimi

 

Po tė falėnderoj o Zot pėr ēdo nxitje qė ma dhurove gjatė kėtyre momenteve tė kaluara vetėm me ty.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim ashtu tash

E pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 



25 mars 2014 – e martė, Lajmėrimi i Zotėrisė, MOMENTI I SHENJTĖ – Lutja e pėrditshme
25.03.2014 - Pater Shtjefen

Prania e Hyjit

 

Tashti tė gjitha mendimet po i drejtoj kah ti, o Zot.

Po i lė anash tė gjitha brengat dhe preokupimet e mia

dhe kėrkoj pushim dhe kėndellje nė afėrsinė tėnde.

 

Liria

 

Lehtė ėshtė tė biesh nė grackėn e pasurisė sė kėsaj bote.

Mė jep hirin, o Zot, qė tė mund tė jem i/e lirė nga lakmia dhe egoizmi.

Ma pėrkujto se gjėrat mė tė mira nė jetė janė falas – gratis.

Dashuria, buzėqeshja, pėrkujdesja dhe bashkimi.

 

 

Ndėrgjegjėsimi

 

Tė jesh i vetėdijshėm pėr diēka do tė thotė kėtė edhe ta vėresh.

O Zot, mė ndihmo qė gjithmonė tė jem i/e vetėdijshėm/e se ma ke dhuruar jetėn;

Faleminderit pėr kėtė dhuratė tė jetės.

Mė mėso se si tė koncentrohem dhe tė jem i/e qetė dhe tė kėnaqem nė sendet qė i ke krijuar pėr mua.

Ta vėrej bukurinė qė mė rrethon,

mrekullitė e majave tė maleve, qetėsinė e liqenit, thyeshmėrinė e gjethes sė lules...

Gjithmonė duhet qenė i/e vetėdijshėm/e se tė gjitha kėto vijnė prej teje.

 

 

Fjala e Zotit

 

Kaloje kėtė kohė duke e qendėrzuar vetveten pėr tė dėgjuar atė qė Hyji mund tė jetė duke tė thėnė gjatė kėsaj lutje, pėr tė dėgjuar lėvizjet e zemrės sate. Mbylli sytė njė moment. Ndėrsa rri ulur me sy mbyllur, pėrdori kėto ose fjalė tė ngjashme: "Ja ku jam, o Zot. Ja ku jam." Kur tė jesh gati, hapi sytė dhe lexo, lutu.





 

Lk 1, 26-38

 

26 Nė tė gjashtin muaj, Hyji e dėrgoi engjėllin Gabriel nė njė qytet tė Galilesė, qė quhet Nazaret, 27 te njė virgjėr, qė ishte e fejuar me njė njeri, qė quhej Jozef, prej fisit tė Davidit. Virgjėra quhej Mari.

28 Engjėlli hyri tek ajo dhe i tha:

“Tė falem, o Hirplote! Zoti me ty!”

29 Kjo fjalė e shqetėsoi Marinė dhe zuri tė mendojė: ē’do tė thotė kjo pėrshėndetje.

30 Por engjėlli i tha:

“Mos ki frikė, o Mari, sepse ke gjetur hir para Hyjit!

31 Ja, do tė mbetesh shtatzėnė e do tė nxjerrėsh nė dritė njė djalė e ngjitja emrin Jezus. 32 Ky do tė jetė i madh dhe do tė quhet Biri i Hyjit tejet tė lartė. Zoti Hyj do t’ia japė fronin e Davidit, atit tė tij. 33 Ai do tė mbretėrojė pėrgjithmonė mbi shtėpinė e Jakobit dhe mbretėria e tij s’do tė ketė mbarim.”

34 Atėherė Maria i tha engjėllit:

“Si do tė mund tė ndodhė kjo, ndėrsa unė jam virgjėr?”

35 Engjėlli iu pėrgjigj:

“Shpirti Shenjt do tė zbresė nė ty e fuqia e Hyjit tė tejetlartė do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj ky Fėmijė do tė jetė i shenjtė ‑ Biri i Hyjit. 36 Dhe ja, Elizabeta, kushėrira jote, edhe ajo, nė pleqėrinė e saj, pret t’i lindė djali. Ajo qė mbahet beronjė, ėshtė nė tė gjashtin muaj. 37 Vėrtet, s’ka gjė tė pamundshme pėr Hyjin!”

38 Atėherė Maria tha:

“Unė jam shėrbėtorja e Zotit: Mė ndodhtė siē the ti!”

Atėherė engjėlli u largua prej pranisė sė saj.

 


 

Ē`po dėshiron tė mė thuash, o Zot?

 

 

Disa mendime mbi pasazhin e sotshėm tė Shkrimit Shenjt:

 

·                    Lutja ėshtė kohė kur ne e pranojmė qė Hyji tė lindė nė ne. Momentet mund tė jenė "lajmėrim" – i madh o i vogėl. Fara e Hyjit ėshtė e lindur nė ne nė momentin e lindjes sonė, dhe lutja ėshtė njė prej mėnyrave pėr tė siguruar rritjen e kėsaj fare.

·                    Jezusi lind ndėr ne, atje ku dashuria, mėshira dhe gjithēka qė ėshtė e rėndėsishme pėr Hyjin bėhet e gjallė nė botė.

 

 

 

Bashkėbisedimi

 

Ku ndodhen ato fjalė kryesore qė po mundohen tė mė tregojnė dashurinė e Hyjit?
Ku jam i/e thirrur pėr tė falur, pėr tė kuptuar, pėr tė kėrkuar falje, pėr tu pėrmirėsuar?
Ku kam qenė i/e lėvizur nga dashuria apo nga frika?
Ndaji ndjenjat e tua me Jezusin.

 

 

Pėrfundimi

 

Po tė falėnderoj o Zot qė munda t`i kaloj kėto pak momente vetėm me ty.

 

Lavdi Atit e Birit e Shpirtit Shenjt.

Si ka qenė nė fillim ashtu tash

E pėrgjithmonė e jetės. Amen.

 

 

 



  1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     12     13     14     15     16     17     18     19     20     21     22     23     24     25     26     27     28     29     30     31     32     33     34     35     36     37     38     39     40     41     42     43     44     45     46     47     48     49     50     51     52     53     54     55     56     57     58     59     60     61     62     63     64     65     66     67     68     69     70     71     72     73     74     75     76     77     78     79     80     81     82     83     84     85     86     87     88     89     90     91     92     93     94     95     96     97     98     99     100     101     102     103     104     105     106     107     108     109     110     111     112     113     114     115     116     117     118     119     120     121     122     123     124     125     126     127     128     129     130     131     132     133     134     135     136     137     138     139     140     141     142      


MK Portal / Misioni-Katolik.de - 1.01 (01.09.2008) by Marco Lenz
© 2008 by Marco Lenz / DerEismann.com / Redaktion@DerEismann.com